Co powinniśmy wiedzieć o elektrycznych samochodach?

9e1156ee4ea96fd696ed4b0f34a4e944,640,0,0,0

Czy nam się to podoba czy nie, prędzej czy później mocno rozwijająca się technologia w kierunku ekologicznych samochodów zawładnie w całości rynkiem motoryzacyjnym. Mocno rozwijający się trend w kierunku ekologicznego stylu życia wymusza poniekąd na producentach samochodów stworzenie gamy pojazdów elektrycznych lub hybrydowych. Najczęściej spotykamy na drogach samochody hybrydowe. Również w najtańszej wypożyczalni samochodów osobowych i dostawczych WorldTrans możemy wynająć takie samochody w wynajmie krótkoterminowym, średnioterminowym i długoterminowym.

Jednym z pierwszych samochodów na naszym rynku dostępnym w salonach była Toyota Prius. To niezbyt ładne auto oferowało silnik hybrydowy o mocy około 100 koni mechanicznych. Na jego moc składał się napęd silnika elektrycznego, który po przekroczeniu określonej prędkości wspomagał się silnikiem benzynowym. Przede wszystkim ustalmy czym jest napęd hybrydowy.

Według definicji znalezionych w sieci, jest to połączenie (hybryda) dwóch rodzajów napędów – elektrycznego z benzynowym. Silniki te mogą pracować jednocześnie lub na przemian w zależności od chwili. Jadąc w mieście korzystamy z silnika elektrycznego a w trasie z silnika benzynowego. Silnik elektryczny może być prądnicą i ładować akumulatory lub kondensator w wyniku napędzania silnikiem spalinowym lub w wyniku hamowania silnikiem. W układach takich montowany silnik spalinowy ma moc wystarczającą do jazdy przy optymalnych parametrach pracy przy przewidywanej prędkości podróżnej. Jest to około ćwierci mocy silników obecnie stosowanych. Całość sterowana jest przez układ elektroniczny zapewniający optymalne wykorzystanie energii.

Najtańsza wypożyczalnia samochodów osobowych i dostawczych WorldTrans posiada na wynajem samochód napędzany silnikiem hybrydowym. Dzięki temu na własnej skórze można się przekonać o jego właściwościach. Jest to niesamowite doznanie, kiedy jadąc samochodem słyszymy tylko szum opon. W momencie kiedy wjedziemy na autostradę bądź trasę szybszego ruchu, włącza nam się silnik benzynowy gdzie możemy w pełni poczuć moc silnika. Zastanawiającym jest fakt jak można zakwalifikować napęd hybrydowy. Specjaliści współpracując z naszą wypożyczalnią samochodów osobowych i dostawczych WorldTrans po naszych konsultacjach, wskazali nam jak najlepiej podzielić napędy hybrydowe:

  1. szeregowo – równoległy – czyli jest to kombinacja układu szeregowego i równoległego
  2. równoległy – to taki napęd gdzie silnik spalinowy jest mechanicznie połączony z kołami. Gdy potrzebna jest duża moc, silnik elektryczny oraz silnik spalinowy mogą współpracować równolegle. Co ciekawe podczas hamowania, silnik elektryczny jest generatorem prądu.
  3. Szeregowy – to silnik spalinowy który pracuje cały czas w optymalnym zakresie obrotów napędzających generator prądu. Energia z generatora następnie przekazywana jest do silnika napędowego a nadmiar do akumulatorów. Efektem tego jest sytuacja gdzie silnik elektryczny w razie potrzeby może również korzystać z energii zgromadzonej

    w akumulatorach.

Wiele z nas, wraz z pracownikami wypożyczalni samochodów luksusowych WorldTrans zastanawiało się nad zaletami i wadami takiego rozwiązania. Na pewno niewątpliwą zaletą takich układów jest zmniejszenie wydzielania emisji szkodliwych spalin do powietrza oraz zużycia paliwa. Ważnym aspektem jest też zmniejszenie hałasu, co przy dużym nagromadzeni takich samochodów jest bardzo ważne. Z problemem nadmiernego hałasu borykają się przede wszystkim duże miasta. Jeśli chodzi o wady to możemy wymienić tutaj zdecydowanie większą masę własną pojazdu z napędem hybrydowym, z uwagi na komplikację układów, głównie z powodu zastosowania akumulatorów, no i cena zakupu, która jest zdecydowanie wyższa od samochodów z napędem klasycznym silnikowym.

Najczęściej takie rozwiązanie ma zastosowanie w samochodach osobowych. Na pewno do nich możemy zaliczyć typowe samochody hybrydowe jak Toyota Prius, hybrydowe wersje Tototy Auris, Yaris, Camry i Highlander oraz RAV4. Ponadto Honda Insight czy Lexus GS450h, Chevrolet Volt i Opel Ampera. Kilka samochodów dostępne w wynajmie na weekend w wypożyczalni samochodów osobowych i dostawczych WorldTrans w Gliwicach. Szczególnie korzystnym rozwiązaniem zastosowania napędu hybrydowego w samochodach jest w pojazdach które często się muszą zatrzymać i ruszać. Przykładem mogą być np. autobusy miejskie (Solaris Urbino 18 Hybrid) czy tramwajach (wówczas taki tramwaj nie musi korzystać z zewnętrznego zasilania). Podczas hamowania silnikiem elektrycznym, energia ładuje baterie które można później wykorzystać do ruszania. Co ciekawe, napęd hybrydowy, spalinowo elektryczny był też stosowany w okrętach podwodnych. Inny rodzaj napędu hybrydowego jest czasem stosowany w motorowerach, które zaopatruje się w mały silnik spalinowy lub elektryczny. Przy jeździe pod górę lub pod silny wiatr stosuje się w takich rowerach napęd silnikowy, zaś przy jeździe w dół, po płaskim lub z wiatrem stosuje się zwykły napęd nożny.

Czego może brakować hybrydom? Na pewno nie może brakować klientów! Bo tych z roku na rok w Polsce przybywa głównie dzięki hybrydowym Toyotom dostępnym w wypożyczalni samochodów osobowych i dostawczych WorldTrans, które można wynająć na weekend. Od 2011 roku sprzedaż hybrydowych Toyot i Lexusa wzrósł dwudziestokrotnie! Powodem może być między innymi fakt, że hybrydy są mało awaryjne, nie mają wielu części w które wyposażone są klasyczne samochody, a które mogą się co jakiś czas zepsuć. Oczywiście rzadko się zdarza aby w klasycznym samochodzie wszystkie części jednocześnie się zepsuły, ale niektóre nawet w pojedynkę, mogą być droższe niż akumulatory do Priusa, których koszt jest na poziomie około 7400 zł! (średnio powyższej 8000 zł musimy zapłacić za uszkodzony filtr cząsteczek stałych DPF w silnikach wysokoprężnych). Są one wykonane ze sprawdzonej technologii i praktycznie niezniszczalne! Toyota daje na nie 5 a za dopłatą 10 lat gwarancji i nie przewiduje ich wymiany.

Redakcja wypożyczalni samochodów osobowych i dostawczych WorldTrans w Gliwicach przy Tarnogórskiej 12 zaprasza do wynajmu samochodów hybrydowych! Ciekawa oferta auto na Weekend!